Komu przysługuje zachowek i jak długo można się o niego upomnieć?

#2017-10-05 22:26:48 

telefomaniaczka

Użytkownik

po śmierci mojej matki okazało się że zostawiła po sobie testament, wszystko cały majątek zapisała córce z pierwszego małżeństwa, mnie pominęła zupełnie, jako że się nie interesowałam jej losem. Chciałabym się starać o zachowek, bo niedawno dowiedziałam się że taka możliowść jest, ale nie wiem czy mi się należy i nie wiem czy jeszcze mogę o niego wystapić, skoro matka zmarła już 4 lata temu. Będę wdzięczna za pomoc.
#2017-10-06 01:00:11 

Agaa1995

Użytkownik

Nie wiem czy zachowek ci sie będzie należał, bo niedopełnianie w sposób uporczywy obowiązków rodzinnych względem zmarłego jest podstawą do wydziedziczenia. jesli więc matka wydziedziczyła cię w testamencie jako że się nią nie interesowałaś, to juz nie masz na co liczyć.
#2017-10-06 03:36:43 

Bosonoga

Użytkownik

Znalazłam taki artykuł https://www.adwokat-radel.pl/dla-kogo-zachowek traktujący o tym komu przysługuje zachowek, zgodnie z nim prawo do zachowku przysługuje zstępnym - czyli i tobie bo jesteś córką zmarłej i jako zstępna korzystasz z pierwszeństwa spadkobrania przed innymi spadkobiercami ustawowymi. Natomiast o zachowek mozna się upomnieć od spadkobiercy testamentowego w ciągu 5 lat od ogłoszenia testamentu.
#2017-10-06 06:22:12 

Petronus

Użytkownik

To wszystko co napisała koleżanka wyżej to prawda, jeszcze może się tylko odniosę do tego artykułu na adwokat-radel.pl, że tutj osoby mogą ubiegać się o zachowek jedynie wówczas kiedy są powołane do dziedziczenia z ustawy. Jeszcze zostaje kwestia wydziedziczenia, jeśli nie zostałaś wprost wydziedziczona przez matkę w testamencie, to pominięcie cię w testamencie może być równiez traktowane jako wydziedziczenie. proponowałbym udac się do adwokata, przedstawić swoją sprawę całościowo i ewentualnie zanim sprawa trafi do sądu, to wysłać do spadkobiercy wezwanie do zapłaty zachowku i próbować załatwić sprawę pokojowo.
#2017-10-06 08:08:21 

telefomaniaczka

Użytkownik

A jak takie wezwanie nie pomoże to wówczas co? Trzeba z tym po sądach się ciągać? Nie mieszkam w tej samej miejscowości co ona, to mogę złożyć pozew w miejscu gdzie mieszkam?
#2017-10-06 09:25:58 

Petronus

Użytkownik

Niestety ale jesli chodzi o spory, to są rozstrzygane przez sądy własciwe rzeczowo i miejscowo dla sprawy. Czyli w przypadku zachowku będzie to sąd rejonowy lub okręgowy, w zależności od wartości zachowku ( do 75.000,00 zł - sąd rejonowy, powyżej właściwy będzie sąd okręgowy) właściwy dla miejsca położenia spadku. Też musisz pamiętać o tym, ze nie możesz wystąpić np. o wydanie jakiejś rzeczy, a wyłącznie o zapłatę pewnej należnej ci zgodnie z przepisami prawa kwoty pieniężnej. Zazwyczaj jest to 1/2 wartości udziału spadkowego jaki by ci przypadł gdybyś dziedziczyła z ustawy.
#2017-10-06 11:39:45 

Krzysztofibisz

Użytkownik

A może się ktoś orientuje, co się stanie jak się nie wyrobiłem w terminie 5 lat upomnieć się o zachowek? Juz mi się nie należy? Bardzo proszę o pomoc.
#2017-10-06 12:17:36 

Złotowłosa

Użytkownik

Z tego co wiem to roszczenie o zachowek, tak jak każde roszczenie ulega przedawnieniu. Więc jesli już minęło ustawowe pięć lat od otwarcia testamentu, to nie tyle nie nalezy ci się ten zachowek, co nie możesz wystąpić na drogę sądowa o jego wyegzekwowanie. Bo roszczenie zostanie oddalone przez sąd jako przedawnione.
#2017-10-06 12:36:12 

Krzysztofibisz

Użytkownik

obawiam się że zupełnie nie rozumiem, to moge się upomnieć o zachowek czy nie?
#2017-10-06 13:45:21 

Złotowłosa

Użytkownik

Możesz się upomnieć o zachowek, bo spadkobierca testamentowy ma zobowiązanie do jego zapłaty, ale po upływie 5 lat zobowiązanie to staje się zobowiązaniem naturalnym i nie korzysta juz z ochrony prawnej. Czyli jak po dobroci ci spadkobierca nie zapłaci, to w sądzie nie masz czego szukać bo przegrasz.
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015